چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال فرآیند چاپ یک تصویر دیجیتالی به صورت مستقیم بر روی متریال های مختلف است.

چاپ دیجیتال علیرغم چاپ افست نیازی به پلیت و کلیشه ندارد و می توان فایل قابل چاپ را به صورت مستقیم برای چاپگر ارسال کرد و با توجه به قابلیت های چاپگر بر روی کاغذ، کارت، کاشی، بنر و یا بوم قابلیت چاپ دارد.

چاپگر های مختلفی در حوزه چاپ دیجیتال موجود است این پرینترها بر اساس نوع تغذیه کاغذ و متریال مصرفی انواع گوناگون دارد، در اصل به دو دسته اصلی تقسیم میشوند: چاپگرهای جوهر افشان و چاپگرهای لیزری. بر اساس نوع پرینتر، انواع کاغذ، سایزهای استاندارد و همچنین به طور مثال در پلاتر ها چاپ بر روی رول های کاغذ انجام میگردد.

اگر با پرینترهای لیزری و یا جوهرافشان آشنایی داشته باشید باید بدانید که این پرینترها نمونه کوچکی از دستگاه های چاپ دیجیتال هستند، با این تفاوت که دستگاه های چاپ دیجیتال نسبت به انواع خانگی سرعت و دقت بیشتر و همچنین ابعاد بزرگتری دارند. 


مزایا:

  • سرعت بالای چاپ
  • کیفیت هر مورد چاپ را میتوان بصورت جداگانه بررسی نمود و در صورت وجود مشکل فرایند را متوقف کرده و اصلاحات انجام داد.
  • در تیراژ پایین هم قابل انجام است.
  • از هدر رفتن بیهوده کاغذ جلوگیری می شود.

معایب:

  • امکان چاپ بر روی بعضی از جنس های کاغذ را ندارد.
  • امکان کنترل رنگ در آن به دقت چاپ افست نمی باشد.
  • هزینه های چاپ در تیراژ بالا صرفه اقتصادی ندارد.

چاپ کلمه با استفاده از بهترین و مرغوبترین دستگاه ها و جوهر های چاپی امکان انجام انواع چاپ دیجیتال با بالاترین سطح کیفی و بهترین قیمت ممکن را در اختیار مشتریان عزیز خود می گذارد. تا به اینجا توضیح مختصری از دو نوع چاپ، محاسن و مزایای آن ها را برای شما بازگو کردیم. حال زمان تصمیم گیری برای انتخاب نوع چاپ است و این انتخاب وابستگی صد در صدی به نوع پروژه ی چاپی و شرایط آن دارد. چاپ کلمه برای این که باز هم بتواند برای شما انتخاب آسان تری فراهم کند چند مورد مهم و تاثیر گذار را در زیر برای شما یادآور می شود تا باز هم انتخاب مناسب و دقیق تری داشته باشید.

1-تیراژ

این مورد در تصمیم گیری شما تاثیر بسزایی دارد. اگر که مخاطبین و تیراژ درخواستی شما بیش از 500 عدد است حتما از چاپ افست یرای تولید کار خود استفاده کنید.

2-زمان

اگر که شرایط زمانی به گونه ایست که در شرایط اظطراری قرار دارید و سرعت آماده شدن محصول چاپی برای شما بسیار مهم است، از چاپ دیجیتال استفاده کنید (لازم به توضیح است که چاپ کلمه امکان سفارش های فوق سریع برای برخی محصولات خود حتی به روش افست را برای مشتریان عزیز فراهم کرده است).

3-جنس

اکثر جنس های کاغذ قابلیت چاپ به هر دو روش افست و دیجیتال را دارند مانند لمینیت مات، کتان کهلر، لمینیت براق، تحریر، گلاسه و … . اما برخی از جنس ها فقط قابلیت استفاده توسط چاپ افست را دارند مانند یووی موضعی. چاپ کلمه قابلیت چاپ کاغذ تا 350 گرم و سایز A3+ را در چاپ دیجیتال دارا است.

4-رنگ

اگر رنگ های استفاده شده در طرح شما خارج از رنگهای قابل چاپ پرینتر رنگی باشد باید از چاپ افست برای انجام کار خود استفاده کنید. رنگ هایی مانند طلایی، نقره ای و … .

5-نمونه اولیه

اگر برای چاپ محصول خود نیاز به مشاهده ی یک نمونه چاپ شده به صورت فیزیکی دارید باید به سراغ چاپ دیجیتال بروید؛ زیرا در چاپ افست امکان مشاهده ی یک نمونه چاپی اولیه وجود ندارد.  


نتیجه گیری

ما در چاپ کلمه تمام تلاش خود را کردیم تا با گردآوری این مطلب بتوانیم توضیحات مختصری پیرامون تفاوت این دو نوع چاپ فراگیر به شما عزیزان بدهیم و به شما برای انتخاب آسان تر نوع چاپ، کمکی کرده باشیم. در صورت وجود هرگونه سوال احتمالی و درخواست مشاوره بابت انواع خدمات چاپ و تبلیغات، می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهرمند شوید.