پوستر تبلیغاتی کوکاکولا

پوستر تبلیغاتی کوکاکولا

 

پوستر تبليغاتی

پوستر تبليغاتی می ‌تواند در جامعه موقعيت مناسب و ممتازی برای طراح به وجود بياورد. چرا كه گستره مخاطبانش در جامعه خيلی بيشتر است. يعنی در يك پوستر تبليغاتی با تعداد زيادی مخاطب سر و كار داريم و ارتباط پيدا مي‌كنيم. اين فرصت مناسبی است.

كه بتوانيم فرهنگ ‌سازی كنيم. به اصطلاح ارتقا سواد بصری جامعه را كه برای طراحان گرافيك يك تعهد محسوب می ‌شود، در بخش كارهای تبليغاتی بهتر می ‌شود عمل كرد. چون در كارهای فرهنگی ممكن است مخاطبان خاص داشته باشيم، اما يك پوستر تبليغاتی مصرف روزانه دارد. هزاران نفر كه با آن سر و كار پيدا می ‌كنند. اين چيزي است كه كمتر به آن پرداخته‌ايم. براي اينكه سفارش‌دهنده‌های ما در بخش‌های بزرگ اقتصادی، برايش اهميت قائل نيست و به عواقبش واقف نيست. كمتر می ‌دانند كه در اين موقعيت چقدر می ‌توانند فرهنگ ‌ساز باشند. بنابراين بخش تبليغات از لحاظ فرهنگ ‌سازی بااهميت است، يعنی يك پوستر تبليغاتی به شرطی كه درست كار شده باشد می ‌تواند اثر فرهنگی مناسبی داشته باشد.

در مورد پوسترهای سينمايي، با ديدگاه های مختلفی مواجه ايم. ديدگاه كارگردان، تهيه‌كننده و ديدگاه طراح گرافيك. هر كدام با هدف خاصي كه در پيش دارند به اين موضوع نگاه كردند. در لهستان برای توليدات سينمايی كه وارد كشورشان می ‌شد، قانونی را وضع كردند، آن هم اينكه مواد تبليغاتی ‌اش را خودشان طراحی كنند كه اين منجر شد به توليد كارهای خوب. به همين خاطر هر فيلمی كه از آمريكا می ‌آمد‌، يك طراح لهستانی برايش پوستر طراحي می ‌كرد. حتی فيلم‌های سطحی. البته يك تهيه‌كننده خوب هميشه به طراحان موفق و مطرح اجازه فعاليت می ‌دهد. مثلا كسی مثل سائول باس كه تيتراژ كار می ‌كند به دعوت يك تهيه‌كننده می ‌آيد و بعد يك مرتبه تيتراژ را دگرگون می ‌كند و از يك شناسنامه خيلي ساده به يك بخش جدانشدنی از فيلم تبديل می ‌شود. حتی كارش در موفقيت يك فيلم سهيم شود. اما در سرجمع قضيه ، پوستر سينمايی بايد بتواند حق مطلب را ادا كند. از لحاظ اينكه درست و صحيح به بيننده‌اش آگاهی بدهد.

اما الان می ‌بينيم كه اكثرا با استفاده از عكس يك هنر پيشه می ‌خواهند توجه‌ها را به طرف فيلم جلب كنند. اينها به فيلم ضربه می زند و اعتماد را از بين می ‌برد. پوستر سينمايی موقعيت خوبی است تا طراح بتواند محتوای فيلم را با بيان بسيار ساده و رسا به بيننده منتقل كند.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

}